Jdi na obsah Jdi na menu

Náplň práce funkcionářů SDH

22. 3. 2007

 Nový Rychnov

           Pro jednotlivé funkce je třeba vybírat členy do výboru podle znalostí jednotlivých úseků činnosti a i při slučování funkcí přihlížet k tomu, které funkce je člen výboru schopen.

Starosta SDH

Je představitelem SDH, který zastupuje při jednáních s jinými orgány a organizacemi. Podepisuje písemnosti SDH.

  • Rozhoduje záležitosti mu svěřené výborem sboru,

  • připravuje jednání výboru a zajišťuje jeho rozhodnutí,

  • vyřizuje běžné záležitosti řízení sboru,

  • odpovídá za dodržování stanov a za rozpracování a plnění usnesení a závěrů vyšších orgánů,

  • správné hospodaření s vlastním majetkem SDH i s majetkem svěřeným do péče jinými orgány a organizacemi,

  • o své činnosti podává zprávy nejbližšímu jednání výboru,

  • v době jeho nepřítomnosti jej zastupuje náměstek starosty nebo v záležitostech, které jim svěří,

  • zodpovídá za informovanost členské základny SDH.

Jednatel

  • Přijímá a podle výboru SDH, valné hromady nebo podle pokynů starosty SDH vyřizuje korespondenci a vede o ní jednací protokol,

  • o došlé korespondenci ihned informuje starostu SDH a podává o ní zprávu ve výboru SDH,

  • ve spolupráci s ostatními členy výboru zpracovává hlášení o činnosti SDH, předkládá je na výboru k projednání a zajišťuje  jeho odeslání na OSH ve stanoveném termínu,

  • podle plánu práce výboru nebo podle pokynů starosty SDH svolává výborové schůze a valné hromady SDH,

  • provádí zápisy ze schůzí,

  • odpovídá výboru SDH za řádné vedení členské evidence (evidenčních lístků členů),

  • ve spolupráci s ostatními členy výboru zpracovává zprávu výboru pro valné hromady SDH.

Velitel SDH

  • V případě, že se nejedná o tutéž osobu spolupracuje s velitelem jednotky SDH, jmenovaným Obecním úřadem,

  • řídí odbornou přípravu členů jednotky SDH a dalších členů pro zařazení do jednotky připravovaných,

  • odpovídá za dodržování ustanovení zákonných a na ně navazujících předpisů vztahujících se k činnosti jednotky,

  • odpovídá za naplnění stavu jednotky a vytvoření potřebných záloh,

  • odpovídá za připravenost jednotky a hasební techniky, za její provoz, za dodržování předpisů o bezpečnosti práce, za udržování svěřené i vlastní techniky,

  • odpovídá za součinnost s obecní správou při zabezpečování dokumentace obce, poplachových plánů, funkčnost ohlašoven požárů, údržby vodních zdrojů,

  • vede dokumentaci o školení a výcviku, získávání odborností členy jednotky i SDH, činnosti jednotky, zásazích,

  • zpracovává zprávy pro obecní úřad, orgány státní správy i nadřízené orgány SH ČMS, odpovídá za dodržování stejnokrojového předpisu.

Velitel  výjezdové jednotky

Velitel sboru vyřizuje všechny záležitosti související s účastí sboru na požární ochraně a v těchto záležitostech zastupuje při jednáních s orgány obce, fyzickými a právnickým osobami.

  • Řídí činnost jednotky požární ochrany v rozsahu ustanovením zákona a vyhlášek v oboru požární ochrany,

  • organizuje odbornou přípravu členů podle zadaných témat na jednotlivé roky a odpovídá za jejich úroveň provedení, za akceschopnost zásahové jednotky a svěřenou požární techniku,

  • vede dokumentaci o odborné přípravě členů, kontroluje knihu provozu požární techniky, spotřebě PHM a mazadel vedenou strojníkem,

  • kontroluje stav požární techniky, výstroje a výzbroje, vodních zdrojů a navrhuje opatření obcí k odstranění nedostatků, včetně návrhu na případné vyřazení prostředků z používání a nákupu nových,

  • zastupuje starostu v záležitostech, které mu svěří,

  • zúčastňuje se odborné přípravy, včetně ověření znalostí ve stanovených termínech.

Strojník

  • Zajišťuje údržbu techniky podle vydaných vyhlášek a nařízení,

  • sleduje provádění oprav požární techniky, výstroje a výzbroje,

  • vede knihu o provozu strojů, vozidel a spotřebě pohonných hmot,

  • vede dokumentaci o odborné způsobilosti řidičů – strojníků, řídí činnost strojníků ve sboru,

  • zúčastňuje se odborné přípravy pořádané HZS ÚO Pelhřimov včetně ověření znalostí ve stanovených termínech.

Referent materiálně technický

  • Dbá na správné používání a uložení věcných prostředků požární ochrany,

  • vede jejich evidenci a podílí se na kontrole a jejich přezkušování podle platných předpisů,

  • vede evidenci učebních pomůcek a jejich zapůjčování,

  • předkládá spolu s velitelem jednotky Obecnímu úřadu požadavky na odepsání nebo nakoupení potřebné výstroje a výzbroje.

Referent mládeže

Vedoucí kolektivu mladých hasičů a vedoucí zájmového kolektivu

  • Řídí se pokyny vyšších orgánů týkající se činností mládeže,

  • provádí rozhodnutí orgánů sboru, která se týkají oboru činnosti kolektivu,

  • organizuje a řídí jeho činnost,

  • tlumočí jeho zájmy a stanoviska na jednání orgánů sboru,

  • zapojuje kolektivy do celostátní hry Plamen mládeže a dorostu a do dalších akcí pořádaných pro mládež to i za pomoci ostatních členů výboru,

  • úzce spolupracuje s vedením školy a Občanskými sdruženími pracujícími v místě na úseku práce s mládeží,

  • snaží se získávat další mládež s cílem vychovat si nástupce do řad hasičů.

Referentka žen

  • Napomáhá výboru sboru při získávání nových žen a členů do sboru,

  • organizuje pro členky sboru různorodou  činnost,

  • spolupodílí se při výchově dětí a mládeže k požární bezpečnosti,

  • napomáhá výboru při rozvíjení kulturní a společenské činnosti.

Kronikář

  • Zachycuje v ročních zápisech život SDH a z těchto zápisů zpracovává začátkem následujícího kalendářního roku celoroční zápis, který ve formě konceptu předkládá k projednání výboru SDH, a po projednání a schválení ve výboru jej přepisuje do kroniky,

  • do kroniky se zapisují pouze ty události, které se týkají činnosti sboru,

  • kronikář kromě psaní do kroniky shromažďuje všechny materiály, které dokumentují činnost sboru např. fotografie, video, záznamy, plakáty, novinové ústřižky atd..

Hospodář

  • Odpovídá výboru SDH za dodržování všech právních přepisů a směrnic vztahujících se k hospodaření a vedení účetnictví,

  • vede účetnictví sboru, finanční deník s přehledem všech příjmů a výdajů sboru, evidenci veškerého majetku SDH,

  • finanční deník a účetní doklady předkládá ke schválení a podpisu starostovi SDH,

  • provádí u členů SDH výběr členských příspěvků a vede jejich přesný přehled a ve stanoveném termínu odvádí členské příspěvky v určené výši na OSH,

  • veškeré doklady o hospodaření SDH a majetku SDH předkládá na požádání revizorům účtu a kontrolním a revizním radám.

Kontrolní a revizní rada

Kontrolní a revizní rada SDH je zvláštním orgánem a působí ve sborech, jejichž členská základna činí alespoň  30 členů. Rada musí být alespoň tříčlenná.

  • Rada je nezávislá, samostatná a ze své činnosti odpovědná pouze výroční valné hromadě sboru,

  • zaměřuje se zejména na dodržování zákonů, stanov a směrnic SH ČMS a rozhodnutí vyšších orgánů,

  • dále dohlíží na hospodaření SDH a na nakládání s majetkem SDH a nejméně 4x ročně provádí inventarizaci pokladní hotovosti,

  • nahlíží do všech písemností orgánu sboru,

  • dohlíží též na výdělečnou činnost a přitom zároveň sleduje účelnost a hospodárnost vynakládaných prostředků a dodržování právních a vnitřních předpisů ve vztahu k výdělečné činnosti sboru,

  • musí být přítomna na jakémkoliv jednání výboru sboru,

  • 1x ročně předkládá valné hromadě písemnou zprávu, která se vyjadřuje ke stavu hospodaření SDH, účelnosti vynakládaných prostředků a placení členských příspěvků.

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář